Bugun...


Halil İbrahim Çal

facebook-paylas
Biga Fuarı Yapıldı Şimdi Sıra İkinci Fuarda
Tarih: 06-10-2018 17:21:00 Güncelleme: 06-10-2018 17:21:00


Biga Kapalı Pazar Yerinin yapılması, pazarcı esnafının taşınması ve Biga Fuarının bu yıl yeniden düzenlenmesi beni mutlu etti. Biga Fuarının hazırlanması ve yapılması için birçok toplantı yapıldı. İlçemizde yapılan diğer sivil toplum örgütlerinin toplantılarında ve siyasilerin konuşmasında da Biga Fuarı çok güzel yapılıyor, denilmişti. Biga Fuarında bu yıl 120 firma katıldı. Allah tüm esnafımıza hayırlı işle versin.

 

Biga Fuarının öncesinde; Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması ve farklı konularda çalıştaylar yapıldı. Biga Yöresinin ait olduğu stantlar Biga TSO binasında kurulan stantlarda tanıtıldı.

 

Yapılan çalıştaylara öğrencilerin katılması ve gelecekteki iş hayatlarına dair planlar yapmakta faydalı olacağına inanıyorum. Markalaşma ve Biga Şartlarında İdeal Hayvan Barınakları Projesi çalıştaylarının; ticaretle uğraşan, çiftçilikle uğraşan kişilere de katkısı olacağını düşünüyorum. Çiftçilerin ve ticaretle uğraşan kişilerin az olduğunu gözlemleyince, bu duruma üzüldüm. Umarım üretime önem verilir. Çiftçilerimiz ve ticaretle uğraşan kişiler de rekabet ortamında istediği başarıyı elde ederler.

 

Biga TSO ekonomiden eğitime önem veriyor. Yapılan konferans ve çalıştayları dışarıda dinlemek ya da katılmak istediğinizde, büyük şehirlerde ücretle veriliyor. Biga TSO üyelerine ücretsiz şekilde konferans ve çalıştayları gerçekleştiriyor.

 

Biga Fuarı Yapıldı. Sıra İkinci Fuarda

 

Biga AK Parti İlçe Teşkilatı fuar öncesi Biga TSO’yu ziyaret etmişti. Biga TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Çakır konuşmasında;

 

Çanakkale’de fuar yapmak istiyor ancak önemli bir yer yok. Fuarcılığı Biga’ya taşıyabiliriz. Farklı ülkelerden de katılımcı çağırarak, ulusal bir fuar oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda bunu gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları yapacağız. Biga’nın marka değerini yükseltmek istiyoruz. 

 

Biga Fuarının açılışında konuşan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan;

 

Bir yıl aradan sonra yeni ve büyük bir kapalı alanda Biga Fuarının açılışını gerçekleştiriyoruz. Fuarımızın açılışının ardından stantları gezeceğiz. Göreceksiniz fuarımız tarım ve hayvancılık ağırlıklıdır. Her geçen yıl bu ağırlık artıyor. Bu durum ikinci fuar için kolları sıvayacağımızı gösteriyor. İkinci fuarımız tarım ve hayvancılık dışındaki sanayi ve ticari sektörlerin yer aldığı genel fuar olacaktır.

 

Yöresel Ürün ve Biga Markasına Önem Verelim

 

Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışmasının ardından Biga Şartlarında İdeal Hayvan Barınakları Projesi çalıştayı yapılmıştı. Çalıştayın ardından Biga’nın yöresel ürünleri tanıtıldı.

 

Çanakkale İlindeki Hızlı Tüketim Malı Niteliğindeki Yöresel  Ürünler (Gıda, İçecek, Temizlik ve Kişisel Bakım Ürünleri) Bu Ürünlerin Üretici Ve Tedarikçileri (Kesinleşen Listeler) Kaynak: Çanakkale Ticaret Müdürlüğü Resmi İnternet Sayfası okumak için tıklayın (son güncelleme 2016)

 

Ezine Peyniri (coğrafi işaretli), Bayramiç Beyazı (coğrafi işaretli), Bayramiç Elması (coğrafi işaretli), Çanakkale Domatesi (coğrafi işaretli), tahin helvası, salça, bal ve arı ürünleri, Biga yoğurdu, Biga pirinci, Biga peynir tatlısı, zeytin, zeytin yağ

 

Televizyonlarda mutlaka izlemişsinizdir. İstanbul’da Karadeniz Günleri, Hatay Günleri, Isparta Tanıtım Günleri, Bingöl Tanıtım Günleri ve birçok örnek verilebilir.

 

İkinci fuar sanayi ve ticaret fuarı olabilir denilmişti. İkinci fuarın bir bölümünde Biga’nın yöresel ürünlerine önem verilmeli. Biga Markası ve Yöresel Ürünleri tanıtılmalı. Biga’nın köyleri, gelenekleri, görenekleri, yiyecekleri tanıtılabilir. Ayrıca bu fuarı ulusal hale getirebilir, yurtiçi ve yurtdışından da misafirleri davet edebiliriz. Üretim yaptığımızı da kanıtlayarak, ihracat bile yapılabilir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI