Bugun...


Halil İbrahim Çal

facebook-paylas
Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Tarih: 09-01-2019 18:49:00 Güncelleme: 09-01-2019 18:49:00


Bugün günlerden 10 Ocak Perşembe, Çalışan Gazeteciler Günü.

 

Medyakuşum haber sitesini kurduğumda, adını ve içeriğinde neler olduğunu anlamakta güçlük çekmişti. Bir yılın ardından haber sitemin adını Biga Havadis olarak güncelledim. Biga ilçemizin adı, havadis de haber anlamına geliyor.

 

Dini bayramlarda ailemizi, eşimizi, dostumuzu, arkadaşlarımızı hatırlıyoruz. Resmi bayramlarda öğrenciler ve devlet erkânı bir araya geliyor. Gazeteciler günü nedir? Kaç tane gazeteciler günü var? Acaba, gazetecileri hatırlayan var mı?

 

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 24 Temmuz Gazeteciler Ve Basın Bayramı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günleri var.

 

27 yaşındayım. İşletme Yönetimi Ön Lisans mezunuyum. Bölümümü 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Anlayacağınız gibi Radyo, Televizyon Ve Sinema veya İletişim mezunu değilim. Biga Havadis 2 yaşına girdi. Araştırıp öğrenmeye çalışıyorum. Bir şeyler yapabilmek için çabalıyor, saygıda kusur etmiyorum. Ulusal boyutta gazeteleri kapatıp, işten çıkarmalar olsa da, gün gelir bir ofis kiralayıp, gazete çıkaracağıma inanıyorum.

 

Gazetecilik için okulunu okuyup, mesleğini karalayanlar, okumamış, eğitim almamış ancak araştırıp bu işi yapmaya çalışanlar, siyasi partilerin, resmi kuruluşların basın bültenlerini yayınlayıpta altına kendi adını yazarak haber yapanlar, insanları tehdit ederek tetikçilik yapanlar, ajans abonesi olanlar, kaynak göstermeden kopyala yapıştır yapan gazeteciler var.

 

Bu mesleğin okulunu okuyupta, hiç gazetecilik yapan yok mu? Elbette var. Şimdi o isimleri yazsam, gazetecilik yaptıklarını sananlar yazının altına yorum yaparak saldırır. O yüzden isim yazmak istemiyorum ama bazı ağabeylerimden öğrendiklerimi yazsam, ağır eliştiri alırım. Hadi isim yazmıyım.

 

Gazetecinin ne masrafı var. Oturduğu yerden yazıyor derler. Kâğıt masrafı, vergi, stopaj, oda kaydı, personel gideri. Şimdi yıllık 200 TL abone bedeli ile aylık 100 TL reklam bedeli ile gazete basılır mı?

 

Biga’da yaşayan gazeteci,

 

Kaza olur polis bilgi vermez. Resmi kurumlarda toplantı olur herkes yazar ancak detay yok, bilgi alamazsın. Gelir elde etmek için reklam alır, abone yaparsın, git gel pazarköy 6 saat dersin ama parayı çok geç alırsın. Resmi veya özel kurumların şamar oğlanı olursun. Sürekli olumlu haberler yayınlar basın bültenleri yayınlarsın, takdir eden yok.

 

Biga’da kitap fuarı yapıldı. Fuar olmadı, ziyaret eden sayısı doğru değil diye haber yaptım. Haberin altında yorumlarla saldırı yapıldı. Haberi yapınca ne takdir aldım, ne de para. Biga’da futbol spor kulüplerine ait maç özetleri videosu yayınladım, detaylı haber yazdım, teşekkür eden de yok, takdir eden de yok.

 

Biga’da yaşa, nerede yaşarsan yaşa, o yok, bu yok, şu yok. Biga’da gazetecilik yaparsın kariyer, cesaret, para, güç yok. Gazeteci olarak nasıl yol katledilecek.

 

Yaz, çiz yayınla okuyan olur belki… 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI