Bugun...


Halil İbrahim Çal

facebook-paylas
Okumuyoruz Kitap Fuarı Yapıyoruz Kendimizi Kandırıyoruz
Tarih: 05-12-2018 14:32:00 Güncelleme: 05-12-2018 14:39:00


Türkiye’de TUİK ve UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda kitap okumadığımızı anlıyoruz. Eski yıllara bakıldığında kütüphane sayıları, kitap okuma oranlarının yüksek olduğu ancak yıllar ilerledikçe ve ülkemiz gelişmeye devam etmekte olsa da kitap okuma oranında ciddi düşüş yaşanıyor.

 

İstatistiksel Bilgilere Dikkat Edin

 

Fuar: ticaret ile ilgili ürün veya hizmetlerin teknoloji, bilgi ve yeniliklerin tanıtımı ve pazarlaması yapılır. Alıcı ve satılar bir araya gelir.

 

TUİK tarafından yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de kitap ihtiyaç listesi arasında 235.’inci sırada yer alıyor. Türkiye’de kitap için harcanan para çeyrek dolar, düzenli kitap okuma oranı binde bir oranındadır. UNESCO verilerine göre; Türkiye kitap okuma oranında dünyada 86.’ıncı sırada yer alıyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Okuma haritası verilerine göre; %43,5’in kütüphane alışkanlığı bulunmuyor. Çanakkale’de vatandaşlar boş zamanlarını ailesiyle geçirmeyi tercih ediyor. Çanakkale için bir yılda okunan kitap sayısı 5 ile 6 arasında değişiyor. %2 ile %3 arasında kütüphane üyeliği bulunurken, %5 ile %7 arasında kütüphanelerden faydalanılıyor.

 

TUİK verilerine göre; 3 saat internete ve 6 saat televizyon izlemeye zaman ayırırken, kitap okumak için ayrılan zaman sadece 1 dakika. 15 24 yaş arası nüfusun 221 bini okuma yazma bilmiyor.

 

Kitap Fuarı Düzenleyerek Okuma İstatistiklerinde Artış Olur Mu?

 

Teknoloji gelişti. E-kitaplar var ama gerçek kitap hissini vermiyor.

 

Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde kitap fuarları düzenleniyor. İstatistiksel bilgiler açıklandığında fuarlara katılma oranında ciddi patlama yaşanıyor. Okumuyoruz ama fuara gidiyoruz. İlçemiz Biga’da 8-16 Aralık tarihleri arasında kitap fuarı düzenleyecek.

 

8 Aralık’ta başlayan fuar 16 Aralık’ta sona erecek. Tam 8 gün sürecek. Kitap imza günleri ve söyleşiler de düzenlenecek. Bilinmeyen yazarlar (yeni kitap yazanlar) kendilerini ve eserlerini tanıtacak. Uzun süredir gündeme gelmeyen yazarlar, imza kampanyası düzenleyerek gündem oluşturacak.

 

Minibüs duraklarına koyulan ve adına durak kütüphane denilen çalışma ilk anlamda farkındalık oluştursa da, şimdi bazıları dökülüyor ve bazılarının içleri de boş. Sadece Biga’da değil, Türkiye’de düzenlenen kitap fuarlarında; yayıncı, yazar, okur buluşması değil, ticari amaçla satılmasıdır. Yayın evleri para kazanacak. Yazarlar ön plana çıkacak. Yazarlara ait kitap satışlarında artış olacak. Vatandaşta bakacak ki, ünlü yazar gelmiş. Kitap alayım imzalatıp havamı atarım diyecek. Bazıları kitabı okumadan dolabın bir köşesine bırakacak.

 

Fuarlar ticaretin vazgeçilmezi olarak tanıtılır. Fuara katılan sayısı aslında kişinin kitap için ayırdığı bütçeyi az da olsa gösterir. Yayın evi ve yazar ben fuara katıldım. Çok kitap sattım ve reklamımı da yaptım hayasındaysa, bu fuar değil panayır oluyor. Yarın veya bir sonraki gün başka bir fuara gidip gene aynısını yapmayı tercih edecektir.

 

İnsanlara ilk önce eğitim verilmeli. Okur ve yazar oranı yükseltilmesi için eğitime önem verilmeli. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmalı. Eğitim almamış insanları kitap fuarına çekmek, kitap fuarının amacı olamaz. Çocuklara ve tüm insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak gerekiyor. Biga’da kütüphanelerin var olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Öğretmenler okullarda okuma saati düzenleyerek, kitap okuma alışkanlığına katkıda bulunabilir. Daha önce düzenlenen kitap fuarlarında satılan kitap sayısının istatistikleri paylaşılmadı. Biga’da Kitap fuarı düzenlenecek ama okuma oranları değişmeyecek. Fuarda asıl kazanacak olan yayın evleri ve yazarlar olacak.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI