• Çarşamba 16.3 ° / 9.2 ° Dağınık bulutlar
 • Perşembe 16.9 ° / 10.8 ° kırık bulutlar
 • Cuma 15.1 ° / 10.9 ° Dağınık bulutlar
 • BIST 100

  1.519%0,67
 • DOLAR

  9,4918% -0,46
 • EURO

  11,0583% -0,08
 • GRAM ALTIN

  548,62% -0,24
 • Ç. ALTIN

  905,223% -0,24
Çanakkale 8.10.2018 17:21:59 0

Çanakkale

Çanakkale Haberleri

Çanakkale Güç Birliğinden Nefes Eğitimi

Çanakkale Güç Birliği Platformu tarafından, Çanakkaleli Kadınlar için Nefes Teknikleri eğitimi düzenlendi. Nefes Eğitmeni Ümit Samur, nefesin insan karakterini ele verdiğini, toplumun tahammülsüz oluşunda nefesin çok önemli olduğunu belirtti.

Çanakkale Güç Birliği Platformu tarafından, Çanakkaleli Kadınlar için Nefes Teknikleri eğitimi düzenlendi. Nefes Eğitmeni Ümit Samur, nefesin insan karakterini ele verdiğini, toplumun tahammülsüz oluşunda nefesin çok önemli olduğunu belirtti.

 

Çanakkale Güç Birliği Platformu Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen aylık kadın eğitimlerinin bu seferki konusu nefes teknikleri oldu. Kadınlar; yazar, eğitmen, çevirmen ve nefes koçu Ümit Samur?un eğitimine yoğun ilgi gösterdi. Program Çanakkale Güç Birliği Kadın Komisyonu Başkanı Nadide Altın?ın konuşmasıyla başladı. Altın, kadınları eğittiklerini, yanısıra evlenmek isteyenlere gelinlik verdiklerini belirtti. Platform Başkanı Gökhan Bayram ise  ?Biz kadın, çocuk, yaşlı öncelikli çalışan grubuz. Karşılık beklemeksizin gayret ediyoruz.? diyerek önümüzdeki süreçte yapılacak etkinlikleri paylaştı.

 

?BURUN NEFES, AĞIZ YEMEK İÇİNDİR?

 

Samur, verdiği eğitimde, ?Son yıllarda şiddetin ve tahammülsüzlüğün artmasının arkasında yanlış nefes almak vardır.? dedi. Sakin ve olgun insanların ağır ve dengeli, sinirli ve huzursuz insanların sık ve yüzeysel, hırslı insanların ise dengesiz ve düzensiz nefes aldığı belirtildi. Nefes Eğitmeni Samur ağızdan nefes almanın yanlış olduğunu belirterek ?Ağızdan nefes alırsanız akciğerlerin yalnız üst kısmı kullanılmakta ve kana daha az miktarda oksijen gitmektedir. Bu şekildeki bir soluma, bedenin yorgun-cansız ve bitkin olmasına yol açar ve hastalıklara karşı direnci azaltır.? ifadesini kullandı.

 

Burun nefes, ağız ise yemek için kullanılmalıdır ifadesini kullanan Samur, ?Burun, içindeki `radyatöre` benzeyen sistemle solunan havayı ısıtarak, nemlendirerek ve yabancı maddeleri süzerek akciğerlere hazır hale getirir. Burun deliklerinde ayrıca göğüs genişlemesine yardım eden sinir uçları bulunmaktadır. Ağızda böyle bir sistem olmadığı için tahrişler ve faranjit gibi rahatsızlıklar oluşur.?  dedi.

 

YANLIŞ NEDEF ALMA YAŞLANDIRIYOR

 

Eğitimde, yanlış nefes almanın yaşlanmayı hızlandırdığı, psikolojik problemlerin büyük bir kısmının beyne yeterli oksijen gitmemesinden kaynaklandığı vurgulandı. Burundan, düzenli, yavaş ve derin nefes alma egzersizler yapıldı. Çanakkale Güç Birliği Platformu Kadın Komisyonunun ücretsiz ve sertifikalı düzenlediği eğitim; Çanak Otel, Elif Kuaför, Can Perde ve Özen Reklam destekleriyle gerçekleşirken, program sonunda Ümit Samur?a Kadın Komisyonu Başkanı Nadide Altın tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.