1

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk Başhekimlerle Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

2

Biga Veteranlar’dan Kusursuz Galibiyet

3

Yalovaspor: 0 Bigaspor: 0

4

CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem

5

Başkan Tanur: Akaryakıta Gelen Zamlar Taşıma Sektöründeki Esnaflarımızı Etkilemiştir

6

Bayramiç Tahin Helvası Coğrafi İşaret Tescili Sertifikasını Aldı

7

Kızılay Kan Bağış Tırı 29-30 Kasım’da Biga’da

GÖZDEN KAÇMASIN

 • BIST 100

  1.809%1,82
 • DOLAR

  12,8035% 3,51
 • EURO

  14,4702% 3,29
 • GRAM ALTIN

  735,60% 3,16
 • Ç. ALTIN

  1213,74% 3,16
CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem
Biga STP 153. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi
Başkan S. Kaya Üzen TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu İle Biraraya Geldi
 • Pazartesi 18.4 ° / 10 ° Moderate rain
 • Salı 11.6 ° / 5 ° Heavy rain
 • Çarşamba 9 ° / 3.3 ° Bulutlar
Çanakkale 16.07.2021 19:31:00 0

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında, (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Anadolu Ajansı iş birliği ile “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik” Sanat Günleri etkinliği düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Anadolu Ajansı iş birliği ile “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik” Sanat Günleri etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte; Resim, Grafik Tasarım, Heykel, Seramik, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil Tasarımı alanlarından sanatçı ve akademisyenlerin katıldığı “Ulusal Jürili Çevrimiçi Sanat ve Tasarım Sergisi” açıldı. Sergiye Anadolu Ajansı, 15 Temmuz sürecinin tanığı olan yüz fotoğraf ile katılarak destek verirken TRT de “İhanetin Son Gecesi” adlı belgesel ile katkı sağladı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti

Sanat Günleri Etkinliğinin açılışı Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Gör. Vahid Novruzov’un 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik temalı “Uyanış” adlı rölyef heykelini ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’a makamında takdimi ile yapıldı. Açılışta Genel Sekreter Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’da hazır bulundu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat “Öncelikle bu güzel eserlerin meydana gelmesinde büyük katkıları olan Güzel Sanatlar Fakültemizin çok değerli akademisyenlerine teşekkür ederim. 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yılında da bu ihanet kalkışmasını asla unutmadık, unutturmayacağız. Sanatçılarımız da 15 Temmuz’a atfen milli birlik ve beraberliğimizi, demokratik uyanışımızı dile getirmek için böyle güzel eserleri ortaya çıkarmışlar.  Öğr. Gör. Vahid Novruzov’un, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde tankların bile halkın iradesine engel olmadığını simgeleyen bu eseri milletimizin şahlanışını çok güzel aktarıyor” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal ise “Milletimiz yüzyıllar boyu pek çok ihanetle karşılaştı ancak 15 Temmuz 2016’da FETÖ'nün teşebbüs ettiği, tarihindeki en kanlı darbe girişimine maruz kaldı. Birçok vatandaşımız, polisimiz ve askerimiz şehit oldu. Milli birliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına yapılan her saldırıda olduğu gibi aziz Türk Milleti, canı ve kanı pahasına inançla mücadele verip bu saldırıyı da bertaraf ederek tüm dünyaya bir demokrasi dersi verdi.  ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi olarak, Anadolu Ajansı iş birliği ile günün anısına bu yıl “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Etkinliği düzenledik”  sözleriyle bu önemli günü ve etkinliği değerlendirdi.

“Uyanış” adlı rölyef heykelini tasarlayan Öğr. Gör. Vahid Novruzov, “Türk toplumu çok misafirperver, cana yakın bir toplum ancak özgürlüğüne, ülkesine bir tehdit olursa, tehdit nereden gelirse gelsin fark etmez, tehdite karşı sonuna kadar direnir. Türk halkı korkusuzdur ve halkın iradesi her şeyden güçlüdür.  Ben de bir Azerbaycanlı olarak şunu söyleyebilirim, bu milletin ayağına değen taş bizim de kalbimize değiyor, bu ülkeye müdahil olan herkesi bize de müdahil olmuş sayıyoruz. Ben de eserde bu duygularımı yansıtmak istedim” dedi.

Etkinlik kapsamında ayrıca ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Yonca Yüksel de Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Birlik” adlı şiirini besteledi ve seslendirdi. 15 - 30 Temmuz tarihleri arasında devam edecek olan sergide yer alan eserler ve Anadolu Ajansı’nın arşiv fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sanat Günleri Açılışı Gerçekleşti