18 Eylül Kutlamaları Büyük Coşkuya Sahne Oldu

18 Eylül Kutlamaları Büyük Coşkuya Sahne Oldu

Biga Belediyesi’nin 5-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdiği kurtuluş etkinlikleri şehrin her yanında coşku ve heyecan yaşattı.

Biga Belediyesi’nin 5-18 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdiği kurtuluş etkinlikleri şehrin her yanında coşku ve heyecan yaşatırken, vatandaşlar onlarca programla birlikte tarihsel anlara tanıklık etti.

Biga Belediyesi’nin organizasyonuyla Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri yaklaşık iki hafta sürerken, 17-18 Eylül tarihlerinde büyük coşkuya sahne oldu. On binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan güreşleri ve Sefo konseriyle tarihi anların yaşandığı Biga’da, kurtuluş gününde ise birbirinden farklı programlarla beraber renkli görüntüler oluştu.

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan 18 Eylül resmi törenlerinin ardından Belediye meydanında gün boyu oyun gruplarıyla çocuk eğlenceleri gerçekleşti. Aileler ve çocuklar etkinliğe yoğun ilgi gösterirken güzel sonbahar havasının da tadını çıkardı. Belediye Meydanı’nda başlayan antika otomobil korteji Biga caddelerini turlarken, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da antika bir otomobilin direksiyonuna geçerek korteje öncülük etti. Renkli görüntülerin oluştuğu ve vatandaşların ilgiyle izlediği kortej pazar yerinde sona ererken, meraklıları antika otomobilleri inceledi. Saat 14:00 sularında ise muharip savaş uçakları Biga semalarında kendini gösterdi. Şehrin üzerinde tur atan ve Belediye Meydanı’ndan geçen uçaklar vatandaşlarda heyecan uyandırdı. Alpagut Federasyonu turan savaş sanatı ve Biga Belediyesi’nin sporcularının karate gösterisi ilgiyle izlendi. Etkinliklerin diğer adresi ise Biga Ticaret Merkezi’ndeki kütüphanede gerçekleşti. Prof. Dr. Ali Barutçu konferans verirken, Türk’ün kutsal simgeleri resim sergisinin açılışı yapıldı.

18 Eylül etkinlikleri Beat Bang, Baki Kemancı ve son olarak sahneye çıkan Mustafa Ceceli konserleriyle sona erdi. Söylediği eserlerle hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatan ünlü sanatçı Mustafa Ceceli’ye Başkan Erdoğan, çiçek ve plaket takdim etti.

Başkan Erdoğan sahnede yaptığı konuşmada, “Kıymetli sanatçımızı en son 2012 yılında Biga’mızda yine kurtuluş etkinliklerinde misafir etmiştik. Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde yine bizlerle beraber. Tüm hemşehrilerim adına sanatçımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İyi geceler, iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Başkan Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner daha sonra konseri vatandaşların arasında izleyerek, çocuklarla fotoğraf çektirdi. 

 Biga 19.09.2022 10:21:00 0
 • Perşembe 34.2 ° / 21.9 ° Güneşli
 • Cuma 31.8 ° / 21.5 ° Güneşli
 • Cumartesi 32.9 ° / 20.5 ° Güneşli
 • BIST 100

  11090,51%0,01
 • DOLAR

  32,83% 0,00
 • EURO

  35,67% -0,01
 • GRAM ALTIN

  2553,77% 0,35
 • Ç. ALTIN

  4134,05% 0,05