1

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk Başhekimlerle Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

2

Biga Veteranlar’dan Kusursuz Galibiyet

3

Yalovaspor: 0 Bigaspor: 0

4

CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem

5

Başkan Tanur: Akaryakıta Gelen Zamlar Taşıma Sektöründeki Esnaflarımızı Etkilemiştir

6

Bayramiç Tahin Helvası Coğrafi İşaret Tescili Sertifikasını Aldı

7

Kızılay Kan Bağış Tırı 29-30 Kasım’da Biga’da

GÖZDEN KAÇMASIN

 • BIST 100

  1.809%1,82
 • DOLAR

  12,8466% 3,86
 • EURO

  14,5024% 3,52
 • GRAM ALTIN

  734,27% 2,98
 • Ç. ALTIN

  1211,5455% 2,98
CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem
Biga STP 153. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi
Başkan S. Kaya Üzen TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu İle Biraraya Geldi
 • Pazartesi 18.4 ° / 10 ° Moderate rain
 • Salı 11.6 ° / 5 ° Heavy rain
 • Çarşamba 9 ° / 3.3 ° Bulutlar
Ekonomi 15.09.2021 14:17:00 0

Başkan Doğan: Biga Fuarını Gerçekleştirerek Ekonomiye Katkı Sağlayacağız

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında 15 Eylül Salı günü saat 18.30’da konferans salonunda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapıldı.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Melih Akyıl’ın başkanlığında 15 Eylül Salı günü saat 18.30’da konferans salonunda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapıldı.

Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl toplantıyı açarak, gündem ve ekonomik veriler hakkında bilgi verdi. Toplantı başlamadan önce, bir şirketin kurucusu ve Biga TSO Meclis Üyesi Pınar Şen’e Temel İlk Yardım konulu sunumundan dolayı, Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl tarafından plaket verildi. 

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı

Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl toplantının başında şunları söyledi: ‘’birkaç defa %100 katılım olurken, genellikle %87 katılım ile meclis toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Yüksek çoğunlukla meclis toplantımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. Bu hafta ahilik haftasıdır. Esnaflarımızın ahilik haftasını kutluyorum. Biga Ekonomisi kitabını yayınladıktan sonra odamızın bir bölümüne müze tarzı bir bölüm oluşturmak istiyoruz. Burada hesap makineleri, fotoğraf, belge, hükümsüz defterler gibi eski ürünleri sergileyeceğiz. 1-3 Ekim 2021 tarihinde fuar yapacağız. Samsun daha 6.’ıncı fuarını gerçekleştirecek. Orada konuk ilçe çağırıyorlar. Bizde diğer ilçelerin katılımını sağlayabiliriz. Üyelerimiz de fuarımız için farklı neler yapılabilir? Bu tarz fikirleri odamıza veya fuar komitesine bildirebilirler. Ağustos ayında düzenlenen meclis toplantısında sunum yapan arkadaşlarımız vardı. Biz de onları ziyaret edip, plaket ile ödüllendirdik. SMA hastası Bigalı evladımız Ahmet Alp’i unutmayalım. Çok az vaktimiz geldi. Tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz, dedi.’’

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı

Birinci gündem maddesinde bir önceki toplantı tutanağı, Biga TSO Genel Sekreteri Mustafa Mutlu tarafından okundu. İkinci gündem maddesinde Biga TSO divan üyesi Metin Mutlu tarafından Ağustos ayı gelir gider durumu okundu. Gelir 108.795,02 TL, gider 80.289,99 TL olarak açıklandı. Biga TSO meclis üyesi Serdar Seçilen tarafından bütçe izleme raporu ile alakalı hesapları inceleme komisyonu raporu sunuldu. Görüşülen gündem maddeleri meclise sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis toplantısının ardından Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, ‘’Ağustos ayı gelirimiz yüksek. Üyelerimiz ödemelerini zamanında yapıyor. Gelirlerimizin en büyük kaynağı faiz oldu. Ekim ayında yapacağımız toplantıda gelirimiz daha da yükselecek. Ağustos ayında odamıza 10 yeni üye kaydı yapılırken, 6 işletme de faaliyetlerine son verdi. Ocak-Ağustos aylarının toplamına bakacak olursak bu sayı, 80 yeni üye ve 33 terkin olarak gerçekleşti. Odamızın altında bulunan işletme kapandı. Bir başkası devir aldı. Kendisine hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı

‘’İşletmeler Personel Sıkıntısı Yaşıyor’’

Bu yıl ahilik haftası kutlanmayacak. Ben esnaflarımıza Ahilik haftasının hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %21 büyüdü. En büyük sıkıntımız işletmelerde çalıştırılacak personel oluyor. Biga’mızda işsizlik değil, iş beğenmemek var. Mobilya sektör toplantısını yaptık. Almanya Başkonsolosluğuyla randevulaştık. Fuardan sonra bir görüşme yaparak bilgi fikir alışverişi yapacağız.

‘’18 Eylül Biga’nın Kurtuluşu’’

18 Eylül Biga’nın Kurtuluşu, buna bağlı olarak bir takım etkinlikler düzenleniyor. 16 Eylül Perşembe günü saat 21:00’de Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde Bigalı Mehmet Çavuş Belgeseli yayınlanacak. Başta belgesel olmak üzere diğer etkinliklere de katılmanızı öneriyorum.

‘’1-2-3 Ekim’de Biga Fuarını Yapacağız Açılışa Tarım Bakanımız da Katılacak’’

1, 2 ve 3 Ekim tarihlerinde fuarımızı gerçekleştireceğiz. Tanıtıma çok önem veriyoruz. Ayvacık-Asos, Ezine tarafından fuarımızla ilgili afişler var. Fuara katılımdan ziyade, gelen insanların Biga’da gezerek alışveriş yapmalarını sağlayarak ekonomiye katkı yapmalarını istiyoruz. Fuar için ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Dışarıdan birçok misafirimiz gelecek. Bugün telefon konferans aracılıyla Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Tarım Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile telefon görüşmesi yaptık. Bir aksilik olmazsa Tarım Bakanımız fuarımızın açılışına katılacak.

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı

‘’Fuarda Firmalar Tarafından 100 Stant Açılacak’’

Pandemi öncesinde 134 firmayla stant açarak fuarımızı gerçekleştirmiştik. Geçen sene 68 firmayla anlaşırken, şuanda 80-90 arasında stant anlaşması yaptık. Stant sayısı 100’ü bulabilir. Pandemi nedeniyle 100’den fazla stant açtırmayı düşünmüyoruz.

‘’Çorlu Ticaret Odası Biga’ya Geliyor’’

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası misafirimiz olacak. Kahvaltı yapacağız. Onlar Çorlu hakkında bilgi verecek. Bizde çalışmalarımız hakkında onlara bilgi vereceğiz.

‘’Biga OSB Yatırım Sahası Haline Gelecek’’

OSB genişleme sağası onaylandı. Altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Biga gelişiyor ve büyüyor. Biga’ya ve OSB’ye her gün yatırımcı geliyor. Bir yatırımcı geldi. Bir milyon metre kare yer var. Kişi ağır sanayi kurmayı düşündüğünü söyledi. O bölgeye zarar vereceği için olmaz dedik. Başka bir tarafa kurmasını söyledik. 24 ya da 25 arsa çıkacak. Yaklaşık 30 kadar firmanın talebi var. Çalışmalar istediğimiz gibi gerçekleşirse; 2022’de sözleşmeleri bitirmek, 2023 ilk çeyreğinde tamamen açmak.

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı

‘’SMA Hastası Ahmet Alp İçin Çalışmalar Devam Ediyor’’

SMA hastası Bigalı evladımız Ahmet Alp için keşkek ikramı etkinliğini gerçekleştirdik. İyi bir gelir elde edildi. Şuanda paranın %66’lık kısmı toplandı. Zaman çok daralıyor. OSB’de bir çalışma yapacağız. Şirket olarak bir çalışmamız var. TOBB ile de yazışma yaptık. İnşallah bir kaynak elde ederiz. Bağış yapan herkese teşekkür ediyoruz.

‘’2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Başladı’’

Pandemi devam ediyor ancak okullar açıldı. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Hijyen, maske, mesafe kurallarına dikkat edelim. Aşı olarak korunurluğu arttırabiliriz. Türkiye ekonomisi kapanmayı kaldıramaz. Lütfen tüm kurallara uyalım.

‘’Bigaspor’a BAL Liginde Başarılar Diliyoruz’’

Bugün Bigaspor Kulübü odamızı ziyaret etti. Biz kombine kartı aldık. Sizlerde kombine kartı alarak Bigaspor’a destek olabilirsiniz.

‘’Başkan Doğan’dan Biga Havadis Haber Sitesine ve Biga Doğuş Gazetesine Teşekkür’’

Biga TSO Başkanı Şadan, meclis Başkanımız Melih Akyıl’ın dediği gibi her türlü fikirlerinizi bildirebilirsiniz. Gerekirse telefonla da bizlere ulaşabilirsiniz. Toplantılarımıza eksiksiz şekilde katılım sağlayan Biga Havadis Haber Yöneticisi Halil İbrahim Çal ve Biga Doğuş Gazetesinden Ferit Kavas’a teşekkür ediyorum dedi.’’

Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı
Fotoğraf: Biga TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı