Biga Fuarı 17’nci kez kapılarını açtı

Biga Fuarı 17’nci kez kapılarını açtı

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla 17’ncisi düzenlenen Biga Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere açtı.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla 17’ncisi düzenlenen Biga Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere açtı. Güney Marmara’nın en büyük tarım fuarı olarak kabul edilen Biga Fuarı’nda 130’dan fazla firma, kurum ve kuruluş yer alıyor.

Güney Marmara’nın en büyük tarım fuarı olma özelliğine sahip Biga Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, üretici ve ziyaretçilere kapılarını 17’nci kez kapılarını açtı. Her geçen gün daha da büyüyen Biga Fuarı’na bu yıl 130’dan fazla firma, kurum ve kuruluş katılım gösterdi. Fuarın açılış töreni, Çanakkale iş dünyası, siyasetçiler ve STK’ların buluşma noktası oldu. Çanakkale’de tüm siyasi partileri, tüm kurum ve kuruluşları bir araya getiren fuarda, iktidar ve muhalefet siyasetçilerinin olumlu görüş bildirmeleri de Biga adına yakışır bir ortam oluşmasına neden oldu.

Biga Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ile Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Cumhuryet Başsavcısı Hüseyin Demir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Ticaret Borsası Başkanı Bülent Baş, Biga Ziraat Odası Başkanı Güray Ergün, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale TSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, Bosna Hersek Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujanovic, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, STK ve iş dünyasının önde gelen isimleri katılım gösterdiler.

“BİGA FUARI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ”
Fuarın açılış töreninde konuşma yapan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, “Güney Marmara’nın parlayan yıldızı, bölge ekonomisinin lokomotif ilçesi, birlik ve beraberliğin simgesi, doğal ve tarihi güzellikleriyle göz kamaştıran, vatansever ve çalışkan insanlarıyla bilinen Biga’mızda bugün açılışını yaptığımız Güney Marmara’nın en büyük fuarına hoş geldiniz, şeref verdiniz” sözleriyle selamladı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Bu yıl Biga Fuarı’na 17’nci kez ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız kurumsallaşma çalışmalarının bugün başarıya ulaştığını net bir şekilde görüyoruz. Fuarımızın bugünkü profesyonel durumuna gelmesinde emeği geçen komite başkanlarımıza, komite üyelerimize, işbirliği içinde olduğumuz ziraat odamıza, borsamıza, belediyemize, kaymakamlığımıza ve fuar şirketimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bundan sonra çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz” dedi.

“BİGA TİCARET VE SANAYİ ODAMIZ 50 YAŞINDA”
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan konuşmasının devamında bir başka gurur kaynaklarının ise Biga TSO’nun kuruluşunun 50’nci yılı olduğunu ifade etti. Doğan; “Bu yıl bir gururu da iş dünyası adına şahsım ve yönetim kurulum olarak hep birlikte yaşıyoruz. Biga iş dünyasının yegâne temsilcisi Biga Ticaret ve Sanayi Odamız 50 yaşında. Bu gurur hepimizin. 50 yıllık odamızın 50’inci yılında Biga ekonomisinin mihenk taşı odamızı idare etme görevini bana, yönetim kuruluma ve meclis üyelerime veren tüm oda üyelerimize hepinizin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz hep birlikte büyük bir aileyiz” dedi.

“BİGA’MIZIN GELECEK YÜZYILINI PLANLAMAK ZORUNDAYIZ...”
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Geçtiğimiz yıl Biga’mızın yüzüncü yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşadık. O dönem bir duruma dikkat çekmiştim. Elbette 100’üncü yıla ulaşmak büyük gurur. Ancak yüzüncü yıla ulaşmanın hepimize yüklediği bir de görev var. İşte bu sorumluluk bilinciyle Biga’mızın gelecek yüzyılını planlamak zorunda olduğumuzu ifade etmiştim. Yat Üretim Serbest Bölgesi, Karabiga Limanı, Karabiga Yat Limanı, Biga Demiryolu, OSB genişleme sahası, Üçüncü Sanayi Sitesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Güzel Sanatlar Lisesi, yıkılan okulların yapımı, coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımı, Biga Üniversitesi, iş garantili meslek lisesi projesi başta olmak üzere çok sayıda projemizin ortaya çıkış nedeni, işte ikinci yüzyılımızın planlanmasıyla ilgili” dedi.

“BİGA’MIZA DEĞER KATMAK İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”
Biga’yı ikinci yüzyıla hazırlamak için çalışmalarını aralıksız yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Doğan; “Biga’mız bir sanayi kentidir. Biga’mız bir tarım kentidir. Biga’mız bir hayvancılık kentidir. Biga’mız bir üniversite kentidir. Biga’mız bir turizm kentidir. İşte Biga’mızın ikinci yüzyılının ipucu da bu maddelerde yatmaktadır. İkinci yüzyılı planlarken bize ışık tutan ise meslek komitelerimizin çalışmaları oldu. Komitelerimiz çalıştı. Üyelerimizi dinledi. Sorunları not aldı. Talepleri değerlendirdi, çözümler üretti. Bugün bu noktaya gelmemizde en büyük çalışmayı ortaya koydu. Meclis Divanım başta olmak üzere tüm yönetimimize, meclis üyelerimize ve komitelerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sözlerimi yere düşürmediniz. Çok çalıştınız. Biga’mıza değer katmak için daha da çok çalışacağız. Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. İşte o hayalleri hep birlikte gerçek projelere dönüştürmeyi başardık. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Tüm Bigalılar olarak projelerimizin hayata geçmesi için büyük bir motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Biga olarak biz bunu başaracağız. Ben inanıyorum. Sizler de inanın” dedi.

“ORTAK DEĞERLERİMİZ ETRAFINDA BİRLİK OLMAK ZORUNDAYIZ”
Başkan Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Bizler iş dünyası olarak, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki, çok çalışmak tek başına yeterli değil. Ortak değerlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız. Göreve gelirken ‘Çalışarak güçlüyüz, Biga’mız için birlikteyiz’ demiştik. Yakın çalışma arkadaşlarım birlik ve beraberlik ruhunu ne kadar önemsediğimi çok iyi bilirler. Konu Biga olduğunda bir ve beraber olmayı ne kadar önemsediğimizi herkes bilir. Bugün burada, Biga’nın iş dünyası olarak ev sahipliğini yaptığımız fuarımızda, hedefimize ulaştığımızı net bir şekilde görüyorum. Siyasi görüşlerine bakmaksızın Çanakkale’mizin tüm renkleri burada ve bir arada. İşte bizi biz yapan, bizi başarıya ulaştıracak olan da bu birlik ve beraberlik ruhudur. Birlik ve beraberliğin en büyük simgesi olan Çanakkale ruhunu yüreğinde hisseden tüm siz değerli konuklarımızı yürekten alkışlıyorum” dedi.

“ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIĞI VE ÖZGÜRLÜĞÜ, EKONOMİK TEMELLERİMİZİN SAĞLAMLIĞINA BAĞLIDIR”
İş dünyasının temsilcileri olarak üretmeye devam edeceklerini ifade eden Şadan Doğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü, ekonomik temellerimizin sağlamlığına bağlıdır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir” sözleri de bunu ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına erişebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemizin refahı için mücadele eden tüm kahramanlarımıza minnet duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının Türkiye Yüzyılı’nın da başlangıcı olması dileklerimle, fuarımızın tüm katılımcılara, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini umut ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

“DAHA FAZLA KATKI SUNMAK ZORUNDAYIZ”
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Hep birlikte tarımın, hayvancılığın ve teknolojinin buluştuğu fuarımızdan gönüllerin şehri Biga’mızı daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımızı, geçmişten aldığımız güçle yineliyoruz. Burada tarımın sürdürülebilirliğini vurgulamak istiyorum. Bigalı çiftçilerimizin ürünleri ile sadece ilçemizin değil; ülkemizin de ihtiyacına destek veriyorlar. Tarım sadece geçim kaynağı değil; toplumumuzun refahını arttıran bir unsurdur. Biga, coğrafi konumuyla Türkiye nüfusunun üçte birine 2,5 saatte erişebilir noktada. Toprak yapımız, pazarlara yakınlığımız ayrı değerlerimizdir. Bölgemizde üretilen tarım ürünlerinin, seracılıkla da üretimimizi arttırarak ülke üretimimize daha fazla katkı sunmalıyız. Biga’da yılın her günü ve saatinde devam eden bir tarım faaliyeti vardır. Bu sebeple seracılık ve Sera OSB gibi modern tarım uygulamaları büyük öneme sahiptir. Biga’nın lojistik potansiyeli düşünüldüğünde ilçemiz daha da önemli bir hale gelmektedir. Coğrafi işaretli ürünlerimiz Biga’nın zengin mutfak kültürünün de bir yansımasıdır. Bu ürünlerin tanıtımları da yapılarak Biga’nın gıda mirasını daha geniş kitlelere ulaştırmak bizlerin görevidir. Ülkemiz son 21 yılda büyük değişimler yaşadı; ülkemiz dünyada daha rekabetçi bir hale geldi. Türkiye yüzyılına olan inancımızla canla başla çalışmak hepimizin asli görevidir” dedi.

“BİGA’MIZ DAİMA ÖNCÜ OLMUŞTUR”
İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz yaptığı kısa konuşmada; “Güzel olan bir şeyi 180 kere tekrar edin derler büyüklerimiz. Bu vesile ile ben de kürsüye bu güzellikleri tekrar etmek adına çıktım. Bu bağlamda Şadan Başkanım ve yönetim kuruluna hem bizleri bir araya getirdiğinden hem de 17’ncisini yapabilme gücünü ve kudretini gösterip her dönem daha da artırarak ve 130’dan fazla firmanın katılımıyla bu organizasyonu başarması gurur vericidir. Biga’mız bu konularda daima öncü olmuştur, bunu da bir kez daha bugün burada göstermiştir” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIKTA PLANLAMA ÇOK ÖNEMLİ”
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ise yaptığı kısa konuşmada; “17’nci kez düzenlenen Biga Fuarı’nda hemşerilerimiz ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biga; bizler için, Çanakkale için ne kadar önemli ise; aynı zamanda Türkiye için de önemlidir. Biga bugün tarım ve hayvancılıkta ne kadar söz sahibi ise; sanayi anlamında da o kadar söz sahibidir. Biga’da dünyaya açılmış çok önemli sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve işletmelerimiz var. Başta Doğtaş olmak üzere İçdaş olmak üzere tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yüzyılda en stratejik sektör tarım ve hayvancılık olacaktır. Önümüzdeki döneme yönelik tüm planlamalarımızı buna göre yapmak zorundayız. Nasıl ki geçmişte; dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri idiysek önümüzdeki yıllarda da tarım ve hayvancılıkta en önde gelen ülkelerden birisi olmak zorundayız. Tarım ve hayvancılıkta planlama çok önemli. Tarım Bakanlığımızın bu konularda ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. 17’nci kez düzenlenen Biga Fuarımızın ilçemize, Çanakkale ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“YENİ YÜZYILDA YENİ TARIM POLİTİKALARI HAYATA GEÇİYOR”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider yaptığı konuşmada ise bakanlığın faaliyetleri hakkında özetle şu bilgileri fuara katılanlara aktardı:

“Çanakkale çok şanslı bir şehir. Sadece havası, doğasıyla değil, şüheda fışkıran toprağıyla, deniziyle değil; aynı zamanda ülkeye örnek olan bir siyasi iklimin de ili olması itibariyledir. Farklı siyasi partilerden milletvekillerimizin çok değerli tespitleri oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. 27’nci dönemde Tarım ve Orman Bakanlığımızın girişimleriyle, siyasi partilerin değerli milletvekillerinin de önerileri ile hangi toprakta, hangi ürünlerin yetiştirileceğine toprak karar verecek. Artık toprağın doğal mirasına geri dönmek zorundayız. Toprak artık ne diyorsa; onu ekeceğiz onu üreteceğiz. Hangi ürünün nerede nasıl ekileceği bir çalışma ile eş güdümle destekleme çalışmaları da yapacağız.”

“ÇANAKKALE BİR VİLAYET İSE; BİGA BİR EYALETTİR”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise konuşmasında; “Biga’mız 1870 yılında belediye olmuş bir ilçemizdir. STK’larıyla, siyasileriyle, iş adamlarıyla topyekun hareket edebilen, bunun sonucunda da yaptığı törende iktidar, muhalefet belediye başkanlarının milletvekillerinin, diğer STK’larımızı ve iş adamlarımız birleştirebilen bir ilçedir. Biga kendi içine kapanık bir ilçe hiç olmadı, hiç olmayacaktır. Çanakkale bir vilayet ise; Biga bir eyalettir. Bu anlamda Bigalı olmaktan gurur duyuyorum. Biga’da bugün Türkiye’de yetiştirilen ürün deseninin yüzde 90’nında fazlası yetiştirilebiliyor. Bu ürünlerin tamamı da Türkiye ortalamasının çok daha yüksek oranlarda üretilebiliyor. Türkiye tarımını Biga tarımına orantılarsak; biz memleket olarak başarılıyız demektir. Sayın Bakanımızdan beklentimiz de şudur; milletimizin önündeki engelleri kaldırın, teşviklerimizi verin. CHP’li Milletvekilimizin hayırla bahsettiği gibi yapılanları çok önemsiyoruz. İnşallah bunlar artarak devam edecek ve gelecek fuarlarımızda çok daha güzel şeylerden bahsedeceğiz” dedi.Ekonomi 30.09.2023 13:10:01 0
 • Perşembe 34.2 ° / 21.9 ° Güneşli
 • Cuma 31.8 ° / 21.5 ° Güneşli
 • Cumartesi 32.9 ° / 20.5 ° Güneşli
 • BIST 100

  11090,51%0,01
 • DOLAR

  32,83% 0,00
 • EURO

  35,67% -0,01
 • GRAM ALTIN

  2553,77% 0,35
 • Ç. ALTIN

  4134,05% 0,05