BİGA TSO MECLİSİ BİGA FUARI’NI DEĞERLENDİRDİ

BİGA TSO MECLİSİ BİGA FUARI’NI DEĞERLENDİRDİ

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetiminde Eylül ayına ait toplantısını 10 Ekim 2023 Salı günü saat 18.30’da gerçekleştirdi.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Meclis Başkanı Melih Akyıl yönetiminde Eylül ayına ait toplantısını 10 Ekim 2023 Salı günü saat 18.30’da gerçekleştirdi. Toplantıda Biga Fuarı’nın değerlendirilmesi, ikinci fuarın yapılması, 50’nci yıl etkinlikleri konuları öne çıktı. Biga Fuarı’nın çok güzel geçtiğini dile getiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, 50’nci yıl etkinlikleri ve Biga’nın ikinci yüzyılının planlanması hakkında da mecliste bir konuşma gerçekleştirdi.

Eylül ayında 373 bin 748 lira 38 kuruş gelir, 572 bin 553 lira 76 kuruş da gider gerçekleşti. Biga TSO’nun 2 milyon 993 bin 768 lira 54 kuruş parası bulunuyor. Eylül ayına ait gelir gider hesapları oy birliğiyle onaylandı. Hesapları İnceleme Komisyonu raporunu komisyon üyesi Süleyman Süle sundu. Oy birliğiyle kabul edildi.

50’nci yıl programı kapsamında planlanan Erkan Güral’ın programı ileri bir tarihe ertelendi. Ahmet Şerif İzgören ise 24 Ekim tarihinde önce üniversite öğrencileriyle, ardından ise Biga TSO’nun davetlisi olarak Atatürk Kültür Merkezi’nde Oda üyeleri ve Bigalılarla buluşacak. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında Biga Kaymakamlığı tarafından yapılacak Fener Alayı etkinliğine katılımla ilgili öneri kabul edildi ve çalışma yapılmasına karar verildi. Öte yandan Biga TSO’nun ihtiyaç sahibi öğrenciler için verdiği burs miktarları ve bursiyer sayısının da arttırıldığı kararı duyuruldu.

“YAŞANAN SIKINTILAR RİSKLER BARINDIRIYOR”
Toplantının açılışında konuşan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl dünyada yaşanan gelişmelere dikkat çekerek; “Çok ciddi riskler var etrafımızda. Dün bir haritaya baktım. Bir yazarı okudum. Etrafımız olumsuzluklarla dolu. Sırbistan’da-Kosova’da çok ciddi bir gerginlik var. Rusya ile Ukrayna halen savaş halinde. Bombalamalar devam ediyor. Ermenistan’da-Karabağ’da hala çatışmalar oluyor. Irak’ta, Suriye’de PKK tehlikesi devam ediyor. Devletimiz onları bombalıyor. En son Filistin olayları da dünyada bir sıkıntı yarattı. Bu sıkıntılar, savaşlar belirli riskleri getiriyor bizlere. Bu risklerden bir tanesi navlun fiyatları artıyor dünyada. Gemi trafiğinde bir sıkıntı yaşanacağı konuşuluyor. Dört tane ülke ile ihracat verileri düşmeye başladı. Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve Fransa bu ülkeler. Biliyorsunuz petrol fiyatlarında da küçük küçük artışlar var. Hepimiz dikkatli olalım. Sayın ASKON Başkanı da finansmana erişimde sorunların devam ettiğini ve yüksek faizden bahsetti. Tedbirli olmak gerekiyor. Dosyalarınıza da teşviklerle ilgili bir çalışma koyduk. Bunları bir arkadaşımız düzenlemiş. Mutlaka faydalanacağınızı düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“EN YÜKSEK FİRMA KATILIMI…”
Biga Fuarı sonrası katılım ve satış rakamlarını paylaşan Biga Fuarı Tertip Komitesi Başkanı Erol Şener; “Fuarımızı hayırlısıyla atlattık. Bizim açımızdan gayet güzel bir fuar oldu. Ziyaretçi ilgisi iyiydi. En yüksek katılımcı seviyesine ulaştık. En yüksek 130 katılımcı olmuştu. Bu yıl 131 katılımcıya ulaştık. Bir firma da olsa geçtik. 11 sektörden 31 katılımcı firmamız 9627 metrekare alanda stant kurdular. Bu firmalar 657 orta ve büyük ölçekli ürün ile fuarda yer aldılar. Fuarda kabaca hesaplarsak 343 araç, traktör, zirai alet gibi büyük çaplı ürün satışı gerçekleştirildi” dedi.

“FİRMA FİRMA GEZDİK, SORUNLARI TESPİT ETTİK”
Biga Fuarı’nda eksikliklerin tespit edildiğini, fuarla ilgili verilerin çıkarıldığını ifade eden Şener; “Bu yıl ilk defa stand stand gezerek firmalarımızı dinledik, sorunları tespit ettik. Firmalarımızın önerilerini not aldık. Eksiklerimizi gördük. Taleplerimizi ilettik. Bundan sonra ne yapılması gerektiği ile ilgili bir tecrübe edindik. Elimizde veriler var. Bu verileri değerlendireceğiz. Çok ciddi bir sorun, çözülemeyecek bir mesele bizim fuar komitemiz açısından yok. Bu sorunları 15 maddede birleştirdik. Tarım ve zirai aletler konusuna biraz daha ağırlık vermemiz gerektiği sonucuna ulaştık örneğin. Yine örneğin fuar alanı yerleşim planının sektörlere göre düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaştık” ifadelerini kullandı.

“2024 FUAR TARİHİ BELLİ OLDU”
Önümüzdeki yıl yapılması planlanan Biga Fuarı’nın tarihini netleştirdiklerini ifade eden Şener; “Bunların yanında özellikle Beyhan Var hanıma teşekkür etmek istiyorum. Fuar Komitemize çok teşekkür etmek istiyorum. Tevfik Başarır’a, Hakan Akın’a, İlçe Tarım’a, belediyemize, ziraat odamıza, borsamıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki fuarımız 4-6 Ekim 2024 tarihlerinde yapılacak. Yine aynı şekilde hazırlanacağız. Rektörümüz ile kısa bir istişarede bulunduk. Bundan sonraki fuarımızı daha nitelikli nasıl yapabiliriz, uluslararası bir fuara dönüştürebilir miyiz, ya da e-ticaret mobilya fuarını hayata geçirebilir miyiz konularında destek istedik. İnşallah fuarımızı daha kapsamlı bir hale getireceğiz. Hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Fuarla ilgili enerjimizi yükseltebilirsek çok daha iyi olacaktır” dedi.

Biga TSO Meclis Üyesi Bülent Canberk Tarhan da fuarda not aldığı sorunlarla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi ve bir sonraki fuarda düzeltilmesini talep etti.

Biga esnafının fuar ziyaretçilerinden katkı elde etmesi için çalışma yapılmasına ve hasır üreticileri gibi Biga’nın değerlerinin fuarda yer almasıyla ilgili bir çalışma yapılmasına karar verildi.

“BURSLAR ARTTIRILDI”
Yönetim kurulunun Eylül ayındaki faaliyetleri hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır; “Eylül ayında 4 üyenin kaydını sildirme işlemi gerçekleşirken, 20 yeni üye kaydı yaptık. 2023 yılının ilk 10 ayında 31 üyenin kaydı silinirken, 123 yeni üyenin kaydını gerçekleştirdik. Bu bizim için güzel bir veri oldu. Eylül ayında 50 ihracat belgesi satışı, 58 ihracat belgesi onayı gerçekleştirdik. Üyelerimizin sinai faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu 13 belge düzenledik. Ziyaretçilerimizi ağırladık. Fuar daveti başta olmak üzere çeşitli konularda ziyaretler gerçekleştirdik. Biga Fuarımızı başarıyla gerçekleştirdik. Farklı illerden oda ve borsalarımızı odamızda ağırladık. Oda binamızda tadilat gerçekleştirdik. Güzel bir çalışma oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fuarımıza katılımlarından dolayı tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum. Fuardaki çalışmalarından dolayı da tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 50’nci yıl etkinlikleri kapsamında ASKON Başkanı Orhan Aydın beyi ağırladık. Genç girişimciler ve kadın girişimcilerin 19 Ekim tarihinde seçimi var. TOBB çok önemsiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık. İkinci fuarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. 2024 yılı Nisan ayı sonunda ikinci fuar olarak Türkiye Ceviz & Badem Fuarı’nı gerçekleştirmek istiyoruz. Bugün aldığımız kararla öğrenci burslarımızda düzenleme yaptık. Bursiyer sayımızı 50’den 60’a çıkardık. Burs miktarını ise 400 TL’den 1000 TL’ye çıkardık. Hayırlı olsun diliyorum. Başkanımız Şadan Doğan beyin anne ve babası için mevlit vardı. Allah kabul etsin diyorum. Ayrıca meclis başkan yardımcımız Jale Kırbaş hanım da ADVAK adıyla kurulan vakfın yönetimini üstlendi. Kendisine hayırlı olsun diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ÇOK GÜZEL BİR FUAR OLDU”
Biga Fuarı’nın geçmişte yaşandığının aksine çok başarılı geçtiğini dile getiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Çok güzel bir fuar oldu. Çok tebrik aldık. Bu fuarlar stresli, sıkıntılı geçiyordu. Bu fuar, bambaşka bir fuar oldu. Başta fuar komitemiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu fuarda ilk defa sorunların tespiti adına böyle bir çalışma oldu. Tebrik ediyorum. Sizlerden ricam, o günkü yaşanan eksiklikleri komitemize iletirseniz, o anda çözüm üretebiliriz. Bizim amacımız fuarımızı geliştirmek ve Bigamıza katkı sağlamak. Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması’nda borsamıza teşekkür ediyorum. Finansmanını tamamen borsamız sağladı. Belediyemize, ziraat odamıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Oda olarak binamız harika oldu. 3’üncü Meslek Komitemizi tebrik ediyorum. Her gelen çok beğeniyor” dedi.

EKONOMİYE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAK
50’nci yıl etkinlikleri kapsamında Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ni yapmak istediklerini dile getiren Şadan Doğan; “Rektör beyle de çalışmalarımız olacak. Ceviz ve Badem Fuarı’nı yapacağız. Nisan sonunda yapmayı planlıyoruz. Yine paydaşlarımızla iş birliğinde gerçekleştireceğiz. Daha iyi yapmak için çalışacağız. Aralık ayında da Ekonomimize Değer Katanlar Ödül Töreni’ni gerçekleştireceğiz. Odamız her geçen gün büyüyor. Görüş ve önerilerinizi mutlaka her zaman paylaşın. 50’nci yıl çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

“BİGA’NIN GELECEK YÜZYILINI PLANLIYORUZ”
Biga’nın gelecek yüzyılını doğru bir şekilde planlamak için çalıştıklarını, komitelerin çalışmalarının oda yönetimi açısından çok değerli olduğunu, bu yıl fuarda iktidar ve muhalefet siyasetçileri arasındaki karşılıklı nezaketin çok değerli olduğunu dile getiren Şadan Doğan; “Biga’nın gelecek yüzyılını planlıyoruz arkadaşlar. Fuar konuşmamda da söyledim. Komite başkanlarımızdan ve komitelerimizden bahsettim. Biz hep beraber ve birlik ve beraberlik içinde çalışırsak, ne kadar proje üretirsek ve bu projeleri hayata geçirebilirsek o kadar iyi olur. Odamızın parası var. Odamız devamlı kullanılıyor. Bu güzel bir şey. Ben bugün Çanakkale’deydim. Herkes bu birlik ve beraberliği nasıl sağladığımızı, böyle başarılı bir fuar organizasyonunu nasıl yaptığımızı soruyor. Tarihte belki de ilk. Konuşma esnasında sürekli sorun yaşardık. Bu kez iktidar muhalefete, muhalefet iktidara teşekkür etti. Hepsinden Allah razı olsun. Çok fazla görüşme yaptık. Çok güzel oldu Bigamız için” ifadelerini kullandı.

KAFADARLAR MECLİSİN MİSAFİRİ OLDU
Daha önce Biga TSO Meclisi’nde yaptıkları konuşma sonrası Biga Fuarı’nda kendilerine ücretsiz stand verilen girişimci çocuklar da Biga TSO Meclisi’nin konuğu oldular ve renkli anlar yaşanmasına neden oldular. Girişimci çocukları kürsüye davet eden Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl; “Kafadarlar grubu burada. Yüzü gülüyor hepsinin. Satışlar iyi anlaşılan. Meclis divanımız adına kafadarlar grubuna teşekkür ediyorum. Sizlerin ailelerinize de çok teşekkür ediyorum. Sizlerin arkanızda olmasa onlar, böylesi başarılı işler ortaya çıkmaz. Sizleri her zaman bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendilerine Kafadarlar ismiyle grup kuran Noyan Atilla, Muhammet Oğuz ve Yekta meclisi selamladılar ve meclis üyelerinin sorularını yanıtladılar.

Noyan Atilla; “Herkese iyi akşamlar. Çok güzel bir fuar atlattık. Şadan Doğan’a bize bu yeri verdiği için çok teşekkür ederiz. Kazandığımız paranın birazını Advak’a bağışlayacağız. Buradaki herkes bizi ziyaret etti, bizden alışveriş yaptı. Hepinize çok teşekkür ederim. Bundan sonra daha da yeni ve güzel ürünler getirmeyi planlıyoruz. Bazıları aynı, bazıları yeni olacak. Sayıyı arttırmayı düşünmüyoruz. Üç kafadarız” dedi.

Muhammet Oğuz; “Özellikle Şadan beye teşekkür ederim. Çok güzel bir fuardı. Çok güzel bir etkinlik oldu bizim için. Mutlu olduk” derken; Yekta da; “Şadan Doğan’a teşekkür ediyorum ben de arkadaşlarım gibi. Çok güzel bir fuar geçirdik. Çok eğlenceliydi” şeklinde konuştu.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan da kafadarlar grubuna teşekkür etti.Ekonomi 11.10.2023 18:20:49 0
 • Çarşamba 34 ° / 22.1 ° Güneşli
 • Perşembe 34.2 ° / 21.9 ° Güneşli
 • Cuma 31.8 ° / 21.5 ° Güneşli
 • BIST 100

  11090,51%0,01
 • DOLAR

  32,83% 0,00
 • EURO

  35,67% -0,01
 • GRAM ALTIN

  2553,77% 0,35
 • Ç. ALTIN

  4134,05% 0,05