1

GMKA Genel Sekreterinden Biga TSO’ya Ziyaret

2

Biga’nın Örtülüce Köyü ORKÖY Olmaya Hak Kazandı

3

Çanakkale İş Dünyası İstişare Toplantısı Yapıldı

4

Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odasından Oda Üyelerine Hukuk Danışmanlığı Hizmeti

5

CHP Biga’dan Biga Belediyesi’nin Pazar Yeri Peron Ücretleri Zammına Tepki

6

Biga Ziraat Odası’nın İktisadi İşletmesi Açıldı

7

Biga TSO 2022 Yılının İlk Meclis Toplantısını Yaptı

GÖZDEN KAÇMASIN

 • BIST 100

  1.983%-0,73
 • DOLAR

  13,5404% -0,80
 • EURO

  15,1030% -0,84
 • GRAM ALTIN

  778,19% -1,26
 • Ç. ALTIN

  1284,0135% -1,26
GMKA Genel Sekreterinden Biga TSO’ya Ziyaret
Biga’nın Örtülüce Köyü ORKÖY Olmaya Hak Kazandı
Başkan İbrahim Mutur Mazbatasını Aldı
Ak Parti Biga İlçe Başkanlığı Yeni Binasına Taşındı
Biga Lokantacılar Ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Erkan Özkan Ve Yönetimi Çalışmalara Başladı
Uğur Mumcu Ölümünün 29’uncu Yılında Adını Taşıyan Cadde’de Anıldı
 • Cumartesi 8 ° / 1.1 ° bulutlu bulutlar
 • Pazar 7.3 ° / 2.4 ° bulutlu bulutlar
 • Pazartesi 9 ° / 0.7 ° Dağınık bulutlar
Belediye 4.01.2022 21:38:00 0

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan: Hak Eden Hak Ettiğini Alacak

Biga Belediyesi 2022 yılı ilk meclis toplantısını Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan Başkanlığında 4 Ocak Salı günü saat 16:00’da Biga Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Biga Belediyesi 2022 yılı ilk meclis toplantısını Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan Başkanlığında 4 Ocak Salı günü saat 16:00’da Biga Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda 13 gündem maddesi görüşüldü.

‘’Biga Belediyesi Meclis Üyesi Zeki Mutlu’nun Torunu Oldu’’

Biga Belediyesi meclis üyesi Zeki Mutlu’nun ikinciye kız torunu oldu. Meclis toplantısına katılan Zeki Mutlu, meclis üyelerine ve toplantıya katılan misafirlere ikramda bulundu.

Biga Belediyesi meclis toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; ‘’belediye meclis üyemiz Zeki abimizin mutlu bir günü ve o bugün bizden müsaade isteyecek. Zeki abinin ikinciye bir kız torunu olmuş. Evladımızın yaşı uzun bahtı açık olsun. Hayırlı evlat olsun inşallah. İkramlarınız için de teşekkür ederiz, dedi.’’

Başkan Erdoğan: ‘’Biga’mızın değerli gazetecisi çok kıymetli abimiz Ferit Kavas vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet kederli ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dilerim dedi.’’

Biga Belediye meclis üyesi Zeki Mutlu; ölüm ile doğumu aynı zamanda yaşayabiliyoruz. Bizim de bugün kaybettiğimiz duayen gazeteci Ferit abimiz var. Ona Allah’tan rahmet diliyorum. Yaklaşık 2 saat önce benim de ikinciye kız torunum oldu. Onun için sizlerden müsaade istiyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Alacağımız kararlar Biga için hayırlı olsun inşallah.’’

‘’Denetim Komisyonu Üyeleri Belirlendi’’

Gündemin birinci maddesinde denetim komisyonunun oluşturulması görüşüldü. Kapalı zarf usulü yapılan oylama sonucunda 5 kişiden oluşan denetim komisyonu şu isimlerden oluştu; Mümin Kahraman, Sıtkı Keçeci, Saadettin Sert, Tamer Ergün, Erhan Sürer oldu. Geçen sene görev yapan isimler bu yılda yeniden seçilmiş oldu.

‘’Belediye Meclis Toplantısı Her Ayın İlk Haftası Salı Günü Yapılacak’’

Gündemin ikinci maddesinde Biga Belediye meclis çalışmaları ile ilgili tatil yapılacaksa tatil ayının ve ayın ilk haftası içinde yapılacak meclis toplantı gününün tespiti görüşüldü. Buna göre; 2022 yılında tatil yapılmaması, her ayın ilk haftası Salı günü toplanmasına, ses kayıt cihazı kullanılmasına ve gerektiğinde görüntülü cihazlarının kullanımına oy birliğiyle karar verildi.

‘’Belediye Başkan Yardımcılarının Alacağı Ücret Belirlendi’’

Gündemin üçüncü maddesinde iki adet belediye başkan yardımcısına 2022 yılında ödenecek ücretin tespiti görüşüldü.

Millet İttifakı adına konuşan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Alper Şen; ‘’belediye başkan ödediğinin 2/3’ünü aşmamak üzere olan ifadeyi, asgari ücret üzerinden oylanmasını talep ediyoruz dedi.’’

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ‘’o zaman iki teklifimiz olacak. Birçok belediye seçimden sonra bir karar alıyor ve bu karar 5 yıl boyunca uygulanıyor. Bizler şeffaflık ilkesi dahilinde bu gündem maddesini her yıl görüşüyoruz. Diğer partisi fark etmeyen birçok belediye ile görüşmemiz sonucunda burada ödenen rakamların ne olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarımız ile de defalarca görüştük. Hiç ücret almadan da bu işi gönülden yapmaya razılar. Bu seferde ücret almıyorsa, arkasında farklı şeyler aranacak. Bunun için de hak eden hak ettiğini alacak. Bizde yasaların ve kanunların vermiş olduğu yetkiyi kullanmak istiyoruz, dedi.’’

Belediye başkan yardımcılarının alacağı ücret için mecliste asgari ücret, belediye başkanının alacağı ücretin %60’ı meclise sunuldu. Yapılan oylama sonucunda her belediye başkanına verilen aylık ücretin %60’ı oranında aylık ücret ödenmesi ve tespiti oy çokluğuyla kabul edildi.

‘’2022 Yılında Çalıştırılacak Tam Zamanlı Sözleşmeli Personeller Belirlendi’’

2021 yılında çalıştırılan ve 2022 yılında da görevlerine devam etmeleri uygun görülen tam zamanlı sözleşmeli personel çalıştırılması görüşüldü.

Mühendis Ufuk Kocabaş, Seyfi Sağlık, Ceyhun Tenekeci, Muhammed Furkan Çimentepe, Ümit Dur, Ümit Us, Mimar İbrahim Onur Kök, Abdulkadir Tozan, Tekniker Uğur Ceylan, Emre Öksüz, Nazmiye Gürsoy, Eğitmen Ece Nur Savaş, Ömer Yavuz, Hemşire Aynur Doğan Yalçın, Sağlık Teknisyeni İbrahim Yavaş ve Avukat Büşra Doğan’ın 2022 yılı içinde de sözleşmeli personel statüsünde istihdamı, aylık net ücretlerin tespiti memur kat sayısı henüz açıklanmadığından toplantının ikinci birleşiminde görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 5, 6, 7, 9. maddesinde görüşülen plan tadilatı talepleri oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin sekizinci maddesinde plan tadilatı talebi görüşüldü. Bu madde de Belediye meclis üyeleri Fatih Alkan ve Alper Şen söz alarak açıklama yaptı. Son bilgilendirmeyi ise Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptı.

Millet İttifakı adına konuşan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Alper Şen; komisyonda fikirlerimiz olmuştu. Hak sahibi olan vatandaşlarımızın Biga’nın yaratmış olduğu nimetlerden yararlanması adına katkı vermekten mutluyuz. İnşallah herkes için hayırlı olsun. 7, 8 ve 9.’uncu maddeleri tutarlı olarak değerlendirdik. Askı süreci ve diğer işlemlerin yapılabilmesi adına oyların devamı kabulü için fikir belirttik. Bu planlama daha iyi olabilirdi. Hak sahibi olan vatandaşlarımızdan özel istirhamımız var. Parsel bazlı sıkıntılar var. Bizim bunları komisyon çalışmalarında ele alma şansımız yoktu. Herkes tapusuyla birlikte imar müdürlüğüne geldiğinde arkadaşlarımızın yardımcı olacaklarını biliyoruz. Malımızı takip edelim. İtirazları da önümüze getirin. Şeffaflık ve birlikte değerlendirme ruhuyla sorunlarımızı çözüp, Biga’nın açılmayan alanı kalacak şekilde konuyu toparlayalım. Biz sekizinci maddeye komisyonda hayır dedik. Mecliste de hayır oyu vereceğiz. Bunun sebebi; bir önceki madde de Çavuşköy Hacımadan köprüsünden, bir sonraki madde de Kalafat ve İdriskoru köy sınırlarına kadar olan bütün tarla vasfındaki alanlar imarlı arsalara dönüştürülüyor. Burada kalan bir yer var. 60-70 hektarlık alan tarla olarak bırakılmış. Biz sorduğumuzda bize üç cevap verildi. Hukuki süreç, plan çalışmasının hak sahipleri tarafından sonra getirileceği ve konunun bizim boyumuzu aştığı şekilde söylendi. Buradaki bütün tarla sahiplerinin nasiplenmiş olduğu nimetten buradaki 3 parseli olan kişilere yansıtılmadığı tavrı var. Plan sonradan gelecekse burada oluşabilme ihtimali olan farklı bir durumdan diğer tarla sahiplerinin nasiplenmemesi gibi bir durum var. Bizim önerimiz bu maddeyi tekrar komisyona gönderelim. Bu alanda aynı kriterler içinde planlansın. Komisyondan ve meclisten oy birliğiyle geçirelim, dedi.’’

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; üçüncü görüşünüze katılmıyorum. İmar müdürümüzün dediği birinci ve ikinci konu doğru. Burası planlanmayan bir yer. Uzunsu deresi kıstas alınarak bölgenin güneyinde bulunan mevcut imar planı ile bütüncül ve komset bir plan tasarlanarak önümüzdeki aylarda meclis toplantısına gündem olarak gelecek, dedi.’’

Biga Belediye Meclis Üyesi Fatih Alkan; Şirin hanım konu ile ilgili mevzuat olarak daha iyi bilebilir. Konunun bir sonraki meclislerde gelmesinde plan tadilatı olarak hak sahiplerinin kaybı ve kazancı olmuyor. Bir daha ki meclislerde kalan kısmı değerlendiririz. Bir de Kalafat’ın üst tarafındaki bölgeyi de bıraktık. Sonra da planlarız diye konuşmuştuk, dedi.’’

Plan tadilatı ile görüşülen sekizinci gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin 10. maddesinde yapılaşma koşullarının belirlenmesi talebi ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 28.12. 2021 tarihli yazısı oy birliğiyle imar komisyonuna havale edildi.

Gündemin 11. maddesinde Şirintepe Mahallesinin bölünmesiyle oluşan Esentepe Mahallesi’nin cadde ve sokak isimlerinin belirlenmesi görüşüldü. 701 ile başlayıp 755’e kadar olan tüm sokaklarımız; Abidin Balcı Sokak, Avni Anıl Sokak, Gürsel Sönmez Sokak, Kamil Nizam Bigalı Sokak, Recep Potur Sokak, Şelale Sokak, Bahçeli Mehmet Çavuş Caddesi, Bandırma Caddesi ve Mevlana Caddesinin mevcut isimleriyle Esentepe Mahallesine bağlanması oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 12. maddesinde plan notu alınması görüşüldü. Bu madde imar komisyonuna havale edildi.

Başkan Erdoğan: Biga Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneğine Hayırlı Uğurlu Olsun

Gündemin 13. maddesinde Biga Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği adına devir satış işlemlerinin yapılamayacağına, dernek tüzüklerinin 20. Maddesindeki derneğin feshi ve mal varlığının tasfiye şekli bölümünü 4. paragrafında yazılı olduğu şekilde derneğin alacaklarının tahsil edilmesi ve borçların ödenmesinden sonra kalan tüm para, taşınır taşınmaz bütün mal ve hakları Biga Belediyesi Tüzel Kişiliğine devir edilir ibaresinin değiştirilemeyeceğine dair tapu kütüğüne şer konulması kaydı ile 1 TL iz bedel mukabilinde satışının kabulü oy birliğiyle kabul edildi.

13. gündem maddesi hakkında açıklama yapan Başkan Erdoğan şunları söyledi; ‘’2019 yılında bu konu ile alakalı bir meclis kararı almıştık. Orada bu iki tane olan madde de üçtü. Bunlardan bir tensi doğacak olan Avcılar Kulübünün kiracılarıyla, esnafla oluşabilecek olan sıkıntılarda belediye de söz hakkına sahiptir içeren ifade vardı. Farklı yorumlandı ve yanlış anlaşıldı. Geçtiğimiz günlerde esnafların tamamının katıldığı kahvaltı yaptık. Birçok esnafımızın bilmediği mahkeme kararı vardı. Bütün esnafımız bu konuda bilgilendirilmiş ve bizim uygulamayı yapma sebebimiz anlaşılmış olduğundan ve problemden ortadan kalktığından dolayı bu üç madde olan daha önceki almış olduğumuz meclis kararını 2 maddeye düşürerek tazelemiş olduk. Avcılar Kulübümüze hayırlı uğurlu olsun.’’

Biga Belediyesi meclis toplantısının Ocak ayı ikinci oturumu 10 Ocak Pazartesi günü saat 16:00’da yapılacak.