• Çarşamba 16.3 ° / 9.2 ° Dağınık bulutlar
 • Perşembe 16.9 ° / 10.8 ° kırık bulutlar
 • Cuma 15.1 ° / 10.9 ° Dağınık bulutlar
 • BIST 100

  1.519%0,67
 • DOLAR

  9,5035% -0,34
 • EURO

  11,0492% -0,16
 • GRAM ALTIN

  549,40% -0,10
 • Ç. ALTIN

  906,51% -0,10
Yaşam 16.06.2021 20:10:00 0

Biga Ticaret Ve Sanayi Odasından Önemli Bir Yayın

Biga TSO Haziran ayı meclis toplantısının ardından Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen tarafından hazırlanan “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi kitabının tanıtımı gerçekleştirildi

Biga Ticaret Ve Sanayi Odası (Biga TSO) Haziran ayı meclis toplantısı 15 Haziran Salı günü Biga TSO konferans yapıldı. Ayrıca meclis toplantısında Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen tarafından hazırlanan “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi.

Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen tarafından hazırlanan “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” kitabının tanıtımı 15 Haziran Salı günü saat 18.00’de büyük bir katılımla Biga TSO Konferans Salonu’nda gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda yapıldı.

Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap

Covid-19 pandemisi dolayısıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantıya, başta Biga Kaymakamı Mustafa Can olmak üzere, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Sepici, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Özkan, Biga İİBF Dekan V. Doç. Dr. Cüneyt Kılıç, Biga MYO Müdürü Öğr.Gör. Ertuğrul Bilgücü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Biga Ziraat Odası Meclis Başkanı Taner Kömürcü, Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur, BİSİAD Başkanı İsmail Özer, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkan V. Mustafa Kurt, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Meclis Başkanı Melih Akyıl, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, davetliler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap

Toplantının açılışında konuşan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl; “Biga hakkında yazılmış kitapların hemen hepsi milli mücadele dönemi hakkında, ekonomi geçmişimiz ile ilgili bir kitap yok. Bu, ekonominin önemsenmediğini göstermez. Hatta bir görüşe göre, savaşların temel nedeni ekonomidir. Biga’mızın ekonomisini temsil eden bir kurum olan Biga TSO olarak ekonomik geçmişle ilgili bir kitabın eksikliğini hissediyorduk.

Sonuçta Biga ekonomi tarihinin ayrıntılı bir panoraması kabul edilebilecek güzel bir kitap ortaya çıktı. Emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu kitap sayesinde öğrendiklerimiz tarih bilincinin önemini bizlere hatırlattı, dedi.’’

Bigalı araştırmacılar İbrahim Dizman ve İsmail Şen’in “Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” adlı kitaba ait çalışma ile ilgili açıklama yaptılar.

Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan konuşmasında, ‘’Biga Ekonomisi kitabının uzun bir çalışma sonucu ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi: “Bu kitapta, çoğunu ilk kez göreceğiniz birçok ilginç bilgi, belge, gazete kupürü ve fotoğraf bulacaksınız. Kitap hazırlanırken, hem Türkiye’nin hem de dünyanın önemli arşiv ve kütüphanelerinin yanı sıra özel arşivlerden de yararlanıldı. Birçok önemli kaynak tarandı ve binlerce belge, gazete ve dergi, kitap, makale gözden geçirildi. Hemşerilerimizin aile albümlerindeki fotoğraflarla yaptıkları katkılar da eklenince ortaya benzersiz bir kaynak eser çıktı.

Biz, Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Biga’mıza olan borcumuzun en azından bir kısmını ödemek için ekonomi tarihimizle ilgili bir çalışma başlattık ama sonuçta bugüne kadar bildiklerimizin buzdağının görünen kısmı olduğunu gördük ve hem hayret ettik hem Biga’mızla gurur duyduk.

“Belgeler Manşetler ve Fotoğraflarla Geçmişten Günümüze Biga Ekonomisi” adlı kitabımızı okuduğunuzda sizlerin de şaşıracağına, sizlerin de gurur duyacağına olan inancım tam. Ayrıca bu çalışma ile Türkiye ekonomi tarihine de mütevazı bir katkı yaptığımıza inanıyorum.

Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap

Uzun ve özverili bir çalışma süreci sonunda kitabımızı hazırlayan, yazarlarımıza ve kitabın yayınlanması için katkılarını esirgemeyen tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum.”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Biga Kaymakamı Mustafa Can’ın da birer teşekkür konuşması yaptığı toplantının sonunda kitabın basımına katkı sağlayan firmalardan biri olan Özel Biga Can Hastanesine ve kitabın yazarları İsmail Şen ile İbrahim Dizman’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap
Biga Ekonomi Tarihini Aydınlatan Kitap