Ekonomi 20.10.2020 17:15:00 0

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi

Biga Ticaret ve Sanayi Odası (Biga TSO) Başkanı Şadan Doğan, bu yıl 14.’üncüsü düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı (Biga Fuarını) değerlendirdi.

20 Ekim Salı günü saat 11:30’da Biga TSO meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen Biga Fuarı değerlendirme toplantısına; Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, Meclis Başkanı Melih Akyıl, Meclis Başkan Yardımcısı Jale Kırbaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Çakır, yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Erdoğan, Cüneyt Oflaz ve Tevfik Başarır ile basın mensupları katıldı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan yaptığı açıklamada, ‘’Biga’nın markalaşmasını önemsiyoruz. Yapılan araştırmalara göre geçmiş yıllarda ilk fuar 1916 yılında yapılmış. 1994 yılında 7 firmanın katılımıyla köprünün altında fuar yapılmaya başlandı. Kapalı Pazar yerimiz büyük ve müsait olduğu için, fuarımızı kapalı pazar yerinde gerçekleştiriyoruz. Dünden bugüne fuarımızı sürekli yaptık. Sadece kapalı pazar yerinin yıkıldığı yıl gerçekleştiremedik.

Bu yıl covid-19 (korona virüs) salgını nedeniyle fuarın yapılıp yapılmamasını araştırdık. Geçtiğimiz yıl fuara 134 firma katılmıştı. Firmalarımızla da görüştük. Onlarında birçoğu fuara katılmak istedi. Fuarın yapılmasına dair Ticaret Bakanlığı, Odalar Birliği ve Valiliğin onayını aldık. Kaymakamımız, belediye başkanımız ve odalarımızla toplantılar yaparak fuarın covid-19 tedbirlerine uygun olarak fuarımızı 9-11 Ekim tarihleri arasında 22 bin metre kapalı Pazar yerinde gerçekleştirdik.

Biga Fuarına günde ortalama 15.000 ziyaretçi olmak üzere üç gün boyunca 50 bin’e yakın ziyaretçiyi ağırladı.

Ülkemizde ve dünyada olduğu gibi traktör üretiminde de pandemi nedeniyle düşük üretim olmasına rağmen fuar sürecinde 100'e yakın traktör satışı gerçekleşti. Tarım ve hayvancılık sektöründe teknolojiyi ve kolaylığı nihai tüketici ile buluşturan fuarda tarım ve hayvancılık yardımcı ekipman ve makinalarında ise 400'e yakın satışın gerçekleşmesi ayrıca memnuniyet verdi. Mobilya, dekorasyon, ısı sistemleri vb. birçok sektörde satışlar ve güzel bağlantılar yapıldı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarını Değerlendirdi

Biga Fuarı nedeniyle firmalar 8 Ekim tarihi itibariyle stantlarını hazırlamaya başladılar. 8-12 Ekim tarihleri arasında otel, kafe, restoran, lokanta ve çeşitli dükkânlardan alışveriş yapıldı. Fuarda satışı ve anlaşması gerçekleştirilen tüm ticari faaliyetlerin ekonomik karşılığı 40 milyon Türk Lirası’na yaklaşacağı tahmin ediliyor. Yapılan bu ticari faaliyetler Biga ekonomisine katkı sağlamış oldu.

 

Ekonomi

Biga Ziraat Odası Başkanı Ergün Ürünlerin Sigortalanması Konusunda Üyeleri Uyardı

Ekonomi

Başkan Özcan: Esnafımız Devletimizden Destek Bekliyor

Ekonomi

Biga TSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Ekonomi

ÇTB, BTB, Çanakkale SMMMO Ve Defterdarlık İşbirliğinde Yapılandırma Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

 • Pazartesi 16 ° / 9 ° Bulutlu
 • Salı 11 ° / 3 ° Bulutlu
 • Çarşamba 13 ° / 5 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.284%-3,40
 • DOLAR

  7,8176% 0,05
 • EURO

  9,3404% -0,12
 • GRAM ALTIN

  446,94% -0,58
 • Ç. ALTIN

  737,451% -0,58

İlgili Haberler