Bigalı Kalesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Bigalı Kalesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

200 yıllık Bigalı Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Çanakkale Muharebeleri sırasında 3. Kolordu’nun silah tamirhanesi olarak kullanılan ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restore edilen 200 yıllık Bigalı Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

Çanakkale Kara Savaşlarının 107. yıl dönümü anma törenleri kapsamında gerçekleştirilen açılış törenine; Vali İlhami Aktaş, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominic Chilcott, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka Whaitiri, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, büyükelçiler ve yabancı ülkelerin temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, STK’lar ve davetliler katıldı.

Bigalı Kalesi açılış töreninde dua edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş ve beraberindeki heyet tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Kurdele kesiminin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Vali İlhami Aktaş ve beraberindeki heyet, Çanakkale Savaşları sırasında stratejik işlev gören ve restorasyon çalışmaları müze konseptiyle tamamlanan Bigalı Kalesi’ni gezerek incelemelerde bulundular ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Ardından Bigalı Kalesi’nde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına geçildi.

Programda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla oruçlar açıldı.

 Çanakkale 25.04.2022 10:24:00 0
 • Cumartesi 24.1 ° / 13.7 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
 • Pazar 22.2 ° / 12.9 ° false
 • Pazartesi 22.6 ° / 13 ° Güneşli
 • BIST 100

  10693,39%-0,92
 • DOLAR

  32,21% 0,11
 • EURO

  34,93% 0,28
 • GRAM ALTIN

  2423,13% 0,56
 • Ç. ALTIN

  3917,34% -0,59