• Cuma 22 ° / 8 ° Bulutlu
 • Cumartesi 23 ° / 10 ° Bulutlu
 • Pazar 16 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.345%1,10
 • DOLAR

  8,3844% 0,95
 • EURO

  10,1202% 1,36
 • GRAM ALTIN

  482,26% 1,20
 • Ç. ALTIN

  795,729% 1,20
Eğitim 27.02.2021 19:11:00 0

Çanakkale Valiliğinden Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Çanakkale Valiliği, 1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağı hakkında açıklama yaptı.

Çanakkale Valiliği, 1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağı hakkında açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı illerde risk grubuna göre yerinde karar uygulaması kapsamında normalleşme adımlarının atılacağını duyurmuştu. Çanakkale Valiliği, 1 Mart 2021 Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına göre eğitim ve öğretim ile ilgili alınacak kararların nasıl uygulanacağını açıkladı. Eğitim ve öğretim için alınacak kararlarda risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre hıfzıssıhha kurullarımızca gerekli adımlar atılabilecek.

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart 2021 sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve korona virüs bilim kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.

İçişleri Bakanlığının 26 Şubat tarihli genelgesiyle 1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabinede yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti.

Kabine toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup, bu nedenle 1 Mart Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarında köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokulları bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan 8 ve 12. Sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürebilmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart Salı günü itibariyle başlanabilecektir.

1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre hıfzıssıhha kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.