1

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Baştürk Başhekimlerle Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

2

Biga Veteranlar’dan Kusursuz Galibiyet

3

Yalovaspor: 0 Bigaspor: 0

4

CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem

5

Başkan Tanur: Akaryakıta Gelen Zamlar Taşıma Sektöründeki Esnaflarımızı Etkilemiştir

6

Bayramiç Tahin Helvası Coğrafi İşaret Tescili Sertifikasını Aldı

7

Kızılay Kan Bağış Tırı 29-30 Kasım’da Biga’da

GÖZDEN KAÇMASIN

 • BIST 100

  1.809%1,82
 • DOLAR

  12,7996% 3,48
 • EURO

  14,4626% 3,24
 • GRAM ALTIN

  734,73% 3,04
 • Ç. ALTIN

  1212,3045% 3,04
CHP Biga Gençlik Kollarında Yeni Dönem
Biga STP 153. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi
Başkan S. Kaya Üzen TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu İle Biraraya Geldi
 • Pazartesi 18.4 ° / 10 ° Moderate rain
 • Salı 11.6 ° / 5 ° Heavy rain
 • Çarşamba 9 ° / 3.3 ° Bulutlar
Sağlık 7.07.2021 15:58:00 0

Sağlık

Sağlık Haberleri

Prostat Kanserine Dikkat

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen, prostat kanseri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen, prostat kanseri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen, ‘’ileri yaş erkeklerde sık görülen hastalıkların başında gelen prostat kanseri sinsi bir şekilde ilerleyebilen kansere bağlı ölümlerin nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. Prostat kanseri ileri yaş erkeklerde sıklıkla görülen bir kanser türüdür. Bu yaş grubunda kansere bağlı ölümlerin nedenleri arasında maalesef önemli yer tutmaktadır. Prostat kanserinin birtakım özellikleri nedeniyle diğer kanser türlerinden farklılıkları bulunmaktadır. Evre durumuna göre cerrahi, hormonal tedavi (Androjen blokaj tedavisi) ,kemik iyileştirici ajanlar, kemoterapi, yeni nesil hedefli (akıllı ilaç) tedaviler, radyoterapi (ışın tedavisi) halihazırda kullanılan tedavilerdir. Kanser tedavisi alanında yıllar içerisinde meydana gelen gelişmelerden prostat kanseri de nasibini almıştır. Bu gelişmeler neticesinde söz konusu tedaviler sıralı bir şekilde uygulanmak yerine, direnç gelişmesini beklemeden kombine olarak uygulanmaya başlanmıştır. Kemoterapi uygun olmayan hastalara akıllı, hedefli tedaviler verilmeye başlanmıştır. Ailevi geçişsel genetik mutasyon durumları analiz edilerek buna göre birtakım tedaviler eklenmiştir. Verileri diğer kanser türlerinde olduğu gibi fazla olmasa da immünoterapi (bağışıklık sistemini destekleyici tedavi) tedavisi de kullanılmaya başlanan yeni tedavilerdir.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen, Prostat Kanserine Dikkat
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen, Prostat Kanserine Dikkat

Prostat kanseri görüntülemesi açısından da yeni yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayarlı tomografi-MR-Kemik sintigrafisi gibi tetkiklerinin yetersiz kaldığı durumlarda evreleme açısından PSMA-PET görüntüleme tetkiki tedavi için de hastalarımıza ve bize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Prostat kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan prostat spesifik mebran antijen (PSMA) özel yöntemlerle saptanmakta ve hastalığın yaygınlığı açısından diğer görüntüleme yöntemlerinden daha iyi, net, seçici bilgileri bize vermektedir. PSMA-PET tetkiki aynı zamanda hastalarda tedavi yanıtının izleminde , hastalığın yinelemesinin (nüks) tesbiti durumunda da kullanılabilen bir görüntüleme yöntemidir.

Lutesyum PSMA tedavisi prostat kanserinde son yıllarda kullanımı artan bir tedavi yöntemidir. Lutesyum yüksek enerjili radyoaktif bir maddedir. Bu madde PSMA ile bağlanıp ,prostat kanserli hücrelere ulaşmaktadır. Hücre içine alınan lutesyum kanser hücresini tahrip etmektedir. Bu yöntem ile tümörün büyümesi,boyutunun azaltılması, yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Özellikle ağrı sağaltımı açısından hastalara fayda sağlamaktadır. Standart tedavi yönteminin tükendiği veya kemoterapi tedavisi için uygun olmayan hastalarda kullanımı mevcuttur. Bu tedavi yöntemi ile birlikte diğer tedavi yöntemlerinin birlikte kullanımı ilgili klinik çalışmalar halen devam etmektedir.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy devlet hastanesi tıbbi onkoloji bölümünde prostat kanserli hastalarımıza hormonal tedaviler, kemik iyileştirici ajanlar, kemoterapi tedavileri, hedefli (akıllı ilaç) tedaviler uygulanabilmektedir. Radyasyon onkolojisi ile beraber radyoterapi (ışın tedavisi) gereken hastalarımızda gerekli tedavi ve yönlendirmeler yapılmaktadır. Uygun olan hastalarımızda PSMA görüntüleme yöntemi ve Lutesyum PSMA tedavisi açısından değerlendirmeler yapılmaktadır. Prostat kanseri tanısı alan hastaların uygun evrelendirmelerinin yapılabilmesi ve dolayısıyla en uygun tedavilerini alabilmeleri açısından tıbbi onkoloji görüşü almaları önerilmektedir, dedi.’’