Bugun...


Halil İbrahim Çal

facebook-paylas
Kim Kime Esnaf Diyecek?
Tarih: 16-09-2019 19:30:00 Güncelleme: 16-09-2019 19:35:00


Biga’da yarın ahilik haftasını kutlayacağız. Allah, tüm esnafımıza hayırlı işler ve bol bereketli kazançlar versin. Ekonominin bel kemiği olan esnaf şimdilik ekonomik manipülasyonlarla uğraşıyor. Ah bu esnaf, ekonomik ve siyasi ortamın arasında kaldı. Ne kadar çok esnaf olursa, ülkenin gelir dağılımında denge oluşur.

 

Gerekli ve gereksiz yerlerde açılan alışveriş merkezleri esnafın işini bozdu. Kredi kartını alan AVM’ye koştu. Vatandaş yerel esnafın muhabbetinden, sıcaklığından, veresiye vermesinden, ilgi ve alakası var. AVM’de ki mağazalarda bunlardan hangisi var? Eskiden annelerimiz bir yere giderken, anahtarı esnafın birine bırakır. Çocuk eve gelmeden önce evin anahtarını o esnaftan ister ve alırdı. AVM’de ki mağazaya anahtarı bırakıp, bizim çocuk gelince anahtarı sizden alır, diyebilir misiniz? Eğer mahallede bakkal varsa, ona bırakın derim. Hali vakti maddi durumu yerinde olan mahalle esnafı, arabası varsa hafta sonu sizleri toplar ve pikniğe götürür. Şimdi lüks mağazaların hangisi sizi pikniğe götürür?

 

Oluşan lüks mağazalar, AVM’ler çoğalınca rekabet arttı. Yerel esnaf vatandaşını unuttu, işler karıştı. Ahilik haftası kutlanıyor ama sadece yılda bir kez etkinlik düzenleniyor. Sayın odalar esnafı düşünüyorsanız, onları ziyaret edin. İşlerini sorun. Sürekli aidat, fatura ücreti, adres değişikliği ücreti, vergi hep para para esnafı sıkboğaz etmeyin. Esnafın işine, ekonomisine katkı verecek yolları onlara anlatın.

 

Ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin, nereden alışveriş yaparsanız yapın ama mahallenizdeki yerel esnafını unutmayın.

 

Sayın esnaflar,

 

Esnaf dükkânın önüne ürün koyuyor ancak bunun işgaliye parasını da ödüyor. Bazen vatandaş geçemiyor şikâyet ediyor. Esnaf kendi dükkânın önüne arabasını koyup mal indiremiyor, esnafta şikâyet ediyor. Bu durumda hiçbir yere varılmaz? Belediyesi, emniyeti ceza yazıyor ya da yolu açıyor. Bu tür işleri yapanlar suçlu oluyor da buna göz yuman kamu görevini yapan kişiler neden engel olmuyor? Şimdi, suçlu kim?

 

Esnaf siyasete alet olmasın. Siyasi yönleri kullanıp iş yapmasın. Makam mevki geçici ama vatandaş her zaman kalıcıdır. Üç beş liraya aldığını daha pahalıya satıp, vatandaşı zor durumda bırakmayın.

 

Eski yıllarda ramazan ve kurban bayramlarında indirim olurken, bu yıl satılan ürünlerin birçok ürünün fiyatı arttı. Şimdi indirim var ama önce zam sonra indirim yolu uygulandığı zaman da fırsatçılık yaptı olmuyor mu?

 

Esnaf veresiye verirdi. Veresiyenin toplaması çok zor. Bu paraları alamadıkları için dükkân kapatan esnaflarda oluyor. AVM’de ki mağazalarda zaten veresiye yok. Yerel esnafın da birçoğu veresiye yerine kredi kartı geçerlidir diyor. Nerde kaldı esnaflık?

 

Aşure Ve Esnaflık

 

Aşure ile esnaflığın ne alakası var? Dediklerinizi duydum. Muharrem ayı 31 Ağustos Cumartesi günü başladı ve 29 Eylül’de sona erecek. Seyyar satıcılar var. Bunların ürün satılmasına izin verilmiyor. Hazır gıdalarda koruyucu ürünler kullanıp bunları satınca suç yok ama odaların ve resmi kurumların önünde aşure dağıtmak ne kadar adil oluyor? İş bulamayan kişi para kazanıp eve götürmek için seyyar satıcılık yapıyor.

 

Esnaf kim? Seyyar satıcı kim? Ahiliği ve yerel esnaflığı yaşatan kim?

 

Ürünlerin fiyatı neden yüksek? Ekonomi bozuk. Doğru düzgün yatırım yapan yok. İşsizlik oranı yüksek ve gençler de işsiz. Esnaf devlet teşviki, özel ve devlet bankalarından kredi kullanıyor. İşçi çıkaran işverenler var. İş bulamayan kişiler var.

 

TUİK’in son verilerine göre;

 

Genç işsizlikte artış; %5,4 artış ile %24,8 oldu. Türkiye genelinde ki işsizlik oranı %2,8 artışla, %13’e yükseldi. Tarım dışı işsizlik, %3,2 puan artarak %15,3 olarak gerçekleşti.

 

Şimdi her şey güllük gülistanlıksa, koltuklarınızda rahat rahat oturun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI